The 2013 National Māori Sports Awards finalists are:
MĀUI TIKITIKI-Ā-TARANGA – Māori Sports Administrator of the Year:
Raelene Castle (Ngāpuhi) of Belmore, New South Wales, Australia – Netball, Rugby League
Howie Tamati MBE (Ngāti Mutunga) of New Plymouth – Rugby League
Heather Skipworth (Ngāti Kahungunu) of Napier – Multi-Sports
TE TOIHUAREWA – Disabled Māori Sports Person of the Year:
Cameron Leslie (Ngāpuhi) of Whangārei – Swimming, Wheelchair Rugby
Holly Robinson (Ngāi Tahu) of Dunedin – Javelin
Maia Marshall Amai (Ngāi Tūhoe) of Pt England, Auckland – Wheelchair Rugby
TE ARATIATIA – Māori Sports Umpire/Referee of the Year:
Dwayne Paul (Ngāti Hauā) of Matamata – Netball
Glen Warrick Jackson (Ngāi Tahu) of Tauranga – Rugby
Henry Perenara (Ngāti Rangitihi) of Cronulla, Sydney – Rugby League
NGĀ IKA Ā WHIRO – Māori Sports Team of the Year:
Māori All Blacks
New Zealand Māori Rugby League
Aotearoa Māori Netball
TE MARU Ō TŪMATAUENGA – Māori Sports Coach of the Year:
Waimarama Taumaunu (Ngāti Porou) of Wellington – Netball
Sean Horan (Ngāi Tahu) of Tauranga – Sevens
Colin Cooper (Ngāti Pūkenga) of Taranaki – Rugby
TE TAMAHINE-Ā-PAPATŪĀNUKU – Junior Māori Sportswoman of the Year:
Tyla Nathan-Wong (Ngāpuhi) of Blockhouse Bay, Auckland – Sevens, Touch
Te Rongopai Clay (Ngāti Awa, Tūwharetoa ki Kawerau) of Wellington – Golf
Phoenix Karaka (Tainui) of Auckland – Netball
TE TAMA-Ā-RANGINUI – Junior Māori Sportsman of the Year:
Tai Hikuroa Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – Basketball
Joe Edwards (Te Whakatōhea, Ngāti Tūwharetoa) of Pakuranga, Auckland – Rugby
Matiu Love-Henry (Ngāti Tūwharetoa, Te Atiawa) of Taupō – Rugby League
HINEAHUONE – Senior Māori Sportswoman of the Year:
Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Māhaki) of Ōhope, Bay of Plenty – Canoeing
Suzie Bates (Ngāi Tahu) of Dunedin – Cricket
Kayla McAlister (Te Āti Awa) of Auckland – Rugby
TE TAMA-Ā-TANENUIĀRANGI – Senior Māori Sportsman of the Year:
Brad Rona (Te Āti Awa) of Glenfield, Auckland – Softball
Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – Woodchopping
Gillies Kaka (Ngāti Kahungunu, Rongomaiwahine, Ngāti Manawa) of Hawke's Bay – Rugby, Sevens
The awards are taking place this Saturday (Nov 30) at the Vodaphone Events Centre in Manukau, Auckland.
Our Māori Television website will post the results here, and our Te Kāea facebook and twitter accounts will have updates throughout the evening.