A huge night of accolades for the top Māori athletes of 2015 hosted at Tūrangawaewae Marae. Here are the winners of the 25th Annual Māori Sports Awards.
MĀUI TIKITIKI-Ā-TARANGA – Māori Sports Administrator of the Year:
Lana Aitken (Ngāi Te Rangi) - TE WHAKAPAKARI TĪNANA
TE ARATIATIA – Māori Sports Umpire/Referee of the Year:
Glen Jackson (Ngāi Tahu) - RUGBY
TE TOIHUAREWA – Disabled Māori Sports Person of the Year:
Emma Foy (Ngāti Kahu) - PARA-CYCLING
NGĀ IKA Ā WHIRO – Māori Sports Team of the Year:
Aotearoa Maori Secondary Schools team - Winners of the International Secondary School Challenge tournament
TE MARU Ō TŪMATAUENGA – Māori Sports Coach of the Year:
Jamie Joseph (Rangitāne) - RUGBY
2015 Individual Maori World Champions
Lisa CARRINGTON (Ngāti Porou, Te Aitanga-ā-Mahaki) - CANOE RACING
Jason WYNYARD (Ngāti Maniapoto) - WOODCHOPPING
2015 Maori in World Champion Teams
NZ U/18 Basketball - World 3X3 Basketball Champions
1. Tai WYNYARD - Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui
2. Nikau McCULLOUGH - Ngāpuhi
World UCI Para-Cycling Road & Track Champion
1. Emma FOY Ngati Kahu ki Whangaroa
NZ Junior All Blacks - U/20 World Rugby Champions
1. Otere BLACK - Ngai Tūhoe, Te Whānau-ā-Apanui, Ngāti Tūwharetoa
2. Akira IOANE -Te Whānau-ā-Apanui, Ngāpuhi
3. Te Toiroa Tahuriorangi - Ngāti Pikiao, Ngāti Tunohopu
4. Sean WAINUI - Ngāi Tūhoe, Ngāti Porou
NZ All Black Sevens - World Sevens Champions
1. Sarah GOSS - Ngāti Kahungunu
2. Carla HOHEPA - Tainui, Ngati Kahungunu, Ngati Tuwharetoa
3. Tyla NATHAN-WONG - Ngāpuhi
4. Jordon WEBBER - Ngati Ranginui
5. Portia WOODMAN - Ngāpuhi
6. Honey HIREME - Ngāti Raukawa
7. Kayla McAlISTER - Te Ati Awa
8. Shiray TANE - Ngati Maniapoto
9. Kat WHATA-SIMPKINS - Te Arawa
10. Gayle BROUGHTON - Ngāti Ruahine, Ngāti Ruanui
11. Morgan MORROW - Ngāpuhi
12. Alexis TAPSELL - Ngāti Pikiao
13. Selica WINIATA - Ngāti Raukawa
NZ ALL Blacks – World Rugby Champions
1. Liam MESSAM - Ngai Tūhoe
2. Aaron SMITH - Ngāti Kahungunu
3. Dane COLES - Ngāti Porou
4. Nehe MILNER-SKUDDER - Ngāti Porou, Tapuika
5. TJ PERENARA - Ngāti Rangitihi
6. Cody Taylor - Muapoko, Ngāti Raukawa
7. Joe Moody - Ngāi Tahu
8. Tawera Kerr-Barlow - Tainui, Ngāti Maniapoto
KaiMatariki Aotearoa (tug-o-war) - World Indigenous Olympics Champions
1. Anna Maria Tripp - Ngāpuhi, Te Rarawa
2. Sheridan Mereana Rose Ashby- Ngāpuhi
3. Xzaviar Broughton - Ngāpuhi, Ngāti Kuri
4. Jonnine Te Rakauramai Lai - Ngāti Tūwharetoa
5. Tirakahurangi Wineera - Ngāti Tūwharetoa
6. Ihipera Mahinarangi Maipi-Edwards - Waikato, Ngāti Porou, Ngāpuhi
7. Hinemoana Pardoe-Crawford - Ngāti Porou, Te Aitanga a Hauiti, Ngāpuhi
8. Davina Thompson Te Arawa - Ngāti Ranginui, Ngāti Awa
9. Te Hirini-Mei Natana - Ngāti Kurī
10. Hera Waitai - Ngāti Kurī
TE TAMAHINE-Ā-PAPATŪĀNUKU – Junior Māori Sportswoman of the Year:
Stacey Waaka (Ngāi Tūhoe) - RUGBY SEVENS
TE TAMA-Ā-RANGINUI – Junior Māori Sportsman of the Year:
Akira Ioane (Te Whānau-a-Apanui, Ngāpuhi) - RUGBY
HINEAHUONE – Senior Māori Sportswoman of the Year:
Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Māhaki) – CANOE RACING
TE TAMA-Ā-TANENUIĀRANGI – Senior Māori Sportsman of the Year:
Nehe Milner-Skudder (Ngāti Porou, Tapuika) - RUGBY
RONGOMARAEROA
THE ALBIE PRYOR MEMORIAL MAORI SPORTSPERSON OF THE YEAR AWARD
Lisa CARRINGTON (Ngati Porou, Te Aitanga-a-Mahaki) - CANOE RACING
EXTRAORDINARY AWARD – BEST MALE & FEMALE SPORTSPERSON OF THE PAST 25 YEARS
Manukura – “Supreme Male Athlete” / Mareikura – “Supreme Female Athlete”
Michael CAMPBELL CNZM (Ngāti Ruanui, Ngā Rauru) - GOLF
Lisa CARRINGTON CNZM (Ngāti Porou, Te Aitanga-ā-Mahaki) - CANOE RACING